6 березня поточного року на два християнських реабілітаційних центри у Харкові був скоєний напад з боку поліції, СБУ та прокуратури Холодногорського району Харкова. О дев’ятій ранку правоохоронні органи увірвалися до центрів, виламали двері та, звинувативши служителів центру у незаконному позбавленні свободи людей, почали проводити обшуки і вилучати техніку та знайдені особисті гроші. Під час спецоперації четверо осіб з нашивками СБУ побили керівника центру. Людям, які знаходилися на реабілітації, наказали йти додому. А кількох реабілітантів допитали, запропонувавши написати заяву, що їх утримували у центрі без їхнього бажання.

У вересні торік подібний рейд був здійснений на чотири реабілітаційних центри у Запоріжжі. Служителів та реабілітантів допитували протягом семи годин, а шістьох керівників затримали та помістили у СІЗО на два тижні. Відібрану техніку (ноутбуки, мобільні телефони) досі не повернули. Коли реабілітантам наказали йти геть, 23-річний Максим Гіба помер від передозування наркотиками у ту ж ніч, ще за три дні з такої ж причини загинув 35-річний Павло Черкасов.

Такі невмотивовані атаки відбуваються вже протягом двох років у Харкові, Запоріжжі, Миколаїві, Полтаві та інших містах. Реабілітанти свідчать, що їх змушують писати заяви на керівників центрів та пасторів церков, даючи неправдиві свідчення про насильне утримання. У Полтаві пастора церкви посадили під домашній арешт, за сім місяців слідства так і не знайшли ніяких доказів його провини, а у якості обвинувача залучили жінку, яка вже тривалий час продає наркотики у цьому місті.

Слід зазначити, що близько 80% розігнаних правоохоронними органами мешканців реабцентрів вже за кілька днів поверталися. Вони відмовляються писати заяви на пасторів церков та керівників центрів, бо хочуть продовжувати свою реабілітацію. Вони стверджують: ніщо, окрім християнських профільних установ і програм, їм не допомагає.

Відеоматеріал про останній напад силових структур на реабцентри переглянули понад мільйон людей. Це свідчить про нетиповий і величезний суспільний резонанс. Шириться потужна інформаційна кампанія проти свавілля під назвою #НеНадоНасТакСпасать (#НеПотрібноНасТакРятувати), мета якої – домогтися діалогу між представниками реабілітаційних центрів та владою України.

У структурі Української Міжцерковної Ради (УМР) діє близько 300 центрів для реабілітації. Враховуючи зазначене вище, УМР заявляє про наступне:

  1. Християнські реабілітаційні центри – найефективніший спосіб порятунку і ресоціалізації нарко- і алкозалежних людей, а тому намагання дискредитувати їх є незрозумілими і викликають обурення.
  2. Центри реабілітації відкриті до конструктивного діалогу з правоохоронними структурами на основі партнерства і взаємної поваги.
  3. Українська Міжцерковна Рада акумулювала напрацювання і пропозиції з метою урегулювання всіх проблемних питань і виступає з відповідною законодавчою ініціативою.

Просимо МВД, СБУ та прокуратури припинити невмотивовану агресію стосовно християнських центрів реабілітації і продемонструвати відкритість до діалогу і бажання сприяти викоріненню такого соціального зла, як алкоголізм і наркоманія.

ЗАЯВУ ПІДПИСАЛИ:

  • Єпископ Духовного управління християн віри Євангельської «Українська Місіонерська Церква», Валерій Решетінський
  • Національний єпископ Союзу «Церква Божа України», Олексій Демидович
  • Старший рабин «Київської Єврейської Месіанської Громади», Борис Грисенко
  • Старший єпископ Української християнської церкви «Нове покоління», Андрій Тищенко
  • Єпископ Духовного управління християнських церков «Царство Боже», Олександр Рудинець
  • Єпископ Об’єднання християнських церков «Дім Хліба», Валерій Григораш
  • Голова Ради Союза Християнських Церков України «Слово життя», Андрій Бакала
  • Старший пастор Центра Християнських Євангельських Церков України «Перемога», Генрі Мадава
  • Єпископ Центра Євангельських Церков “Асоціація “Блага звістка” в Україні, Вадим Шипілов

Українська Міжцерковна Рада,
16 березня 2018 рік.